KSIĄŻKOMANIA - tropem choroby

Hejo, hejo! Jak już wiecie, lub jeszcze nie, razem z Michaliną z bloga Książkowy świat organizuję akcję KSIĄŻKOMANIA. Tym razem będzie się ona opierała na książkach, w których występuje motyw choroby. W związku z tym przygotowałyśmy dla uczestników posty, z wykazem kilku takich książek, by ułatwić Wam wybór powieści na nasze wydarzenie. 

"Ostatnie dni Królika"
Anna McPartlin
Czterdziestoletnia Mia Hayes, zwana w rodzinie Królikiem, trafia do hospicjum – jej kilkuletnia walka z rakiem dobiega końca. Bliscy wciąż poszukują cudownego lekarstwa, powoli jednak godzą się z tym, że Mia wkrótce odejdzie. Każdy z nich na swój sposób radzi sobie z tym, co nieuniknione. Wojownicza matka nie poddaje się i ciągle wierzy, że lekarze uratują Mię. Siostra nie ma złudzeń, ale przekonuje nastoletnią Juliet, że jej mama wyzdrowieje. Brat rockandrollowiec co prawda przerywa trasę koncertową i wraca do domu, ale robi wszystko żeby nie myśleć o śmierci siostry. Wszyscy spotykają się przy łóżku Mii i plotkują, by zagłuszyć niepokój. Otoczona bliskimi Mia wspomina Johnny’ego, swoją pierwszą miłość. Ma nadzieje, że się spotkają. 
Najbliższe dziewięć dni zabierze wszystkich w szaloną podróż przez spełnione i niespełnione marzenia.
Emocjonalny rollercoaster. Będziecie śmiać się przez łzy!


"McPartlin stworzyła soczyście wzruszającą historię pełną trudnych tematów. Pełną wspomnień i przemyśleń. Pełną miłości i bólu, poruszającą każdą strunę w duszy i rozrywającą serce na małe kawałki." - fragment recenzji Ami z bloga Recenzje Ami

"Powiedz wilkom, że jestem w domu"
Carol Rafika Brunt
Mistrzowska, wzruszająca opowieść o stracie i nadziei. Wielka odwaga autorki w mierzeniu się z bólem młodej bohaterki. Obie wychodzą z tej próby zwycięsko.
June, bohaterka powieści, wrażliwa nastolatka przyjaźni się z wujem Finem. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak na nowo budować samego siebie, jak odnaleźć się w sytuacji straty. Problem AIDS, społeczne wykluczanie, bezsilność a jednocześnie nadzieja tworzą niezwykłą emocjonalną kompozycję, która sprawia, że wzruszony czytelnik uzna tę powieść za ważny głos w dyskusji o psychologii okresu dojrzewania.

"Książka Carol Rifki Brunt wykracza poza granice typowych powieści młodzieżowych. Poczucie zagubienia i samotności; skomplikowane relacje między rodzeństwem, które nie wytrwało próby czasu a nawet "porzucenie" dzieci na rzecz pracy - to bardzo ważna problematyka, której autorka przypatruje się ze skrupulatnością i uwagą. Ale "Powiedz wilkom, że jestem w domu" to również bardzo ważny głos w kontekście dyskusji o AIDS i homoseksualizmie." - fragment recenzji Kali z bloga Złodziejka książek

"Pierwsza na liście"
    Magdalena Witkiewicz
Historia przyjaźni, która po latach rodzi się na nowo, miłości, która wybucha gwałtownie i niespodziewanie…
Opowieść o trudnych wyborach, które mogą podarować komuś życie, o przebaczeniu i zrozumieniu oraz o wielkiej nadziei i sile kobiet. Czy najbliższej przyjaciółce potrafiłabyś wybaczyć wszystko? Mimo tego, że zabrała Tobie to, co kochałaś najbardziej? A gdyby jej wybór okazał się błędem? A gdyby jej dni były policzone? Ina myślała, że przeszłość zostawiła daleko za sobą. Teraz jej życie przebiegało tak, jak sobie tego życzyła. Czasem zapraszała do niego mężczyzn, ale tylko na chwilę. Patrycja w każdej chwili mogła wszystko stracić. Los postawił przed nią najtrudniejsze z zadań. Jak w ciągu kilku tygodni nauczyć ukochane córki jak żyć? Karola musiała wziąć sprawy w swoje ręce.
Wyruszyła w podróż aby odnaleźć pierwszą na liście.
Odnalazła. Ale wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia.
Mimo niezagojonych ran, dawnych zdrad i upływającego czasu, przyjaźń powróciła. Powróciła z wielką mocą, która kruszy góry, sprawia, że                                                                        niemożliwe staje się możliwe.

"Książka Magdaleny Witkiewicz wywoła w Was powstanie wielu pytań dotyczących przyjaźni, przebaczenia, a przede wszystkim pojęcia oswojenia śmierci i sile dobroci ludzkiego serca. To była bardzo wyczerpująca lektura, ale jakże ważna w dobie czasów w jakich żyjemy." - fragment recenzji awioli z bloga Subiektywnie o książkach

"Zac & Mia"
A.J. Betts
17-letni Zac jest chory na raka. W zasadzie mieszka w szpitalu i z pełnym rezygnacji optymizmem znosi wszystkie niewygody takiego życia. Coś się zmienia, gdy do pokoju obok wprowadza się Mia – zadziorna, wściekła na cały świat fanka Lady Gagi. Bardzo wiele ich dzieli – w prawdziwym świecie pewnie nigdy by się nie spotkali. Tu jednak obowiązują inne reguły, więc ich relacja, rozpoczęta stuknięciem w ścianę, staje się coraz silniejsza. Pobyt w szpitalu wymaga odwagi, ale żeby z niego wyjść, potrzeba jej jeszcze więcej. Czy Zac i Mia spotkają się poza szpitalem – i już razem pozostaną?
Bardzo emocjonalna, pełna humoru, realna opowieść o relacji dwojga nastolatków w obliczu groźnej choroby.

""Zac & Mia" to wspaniała powieść, opowiadająca o życiu nastolatków z rakiem. O leczeniu, poznawaniu ludzi. O ich rodzinach, które są nie mniej ważne. Ale również o podejmowaniu ważnych decyzji, umiejętności rezygnowania z czegoś. Uczy nas chwytać dzień i nigdy niczego nie żałować. Podaje mnóstwo statystyk dotyczących raka. To również opowieść o poszukiwaniu siebie, własnych celów i marzeń. O ogromnej zmianie, którą wprowadzić może jeden człowiek. O tym, że czasem trzeba naprawdę dużo przejść, żeby zaznać choć odrobinę szczęścia. Ale zawsze warto. Wzruszająca, mądra, prawdziwa. I - co ważne - napisana prostym językiem." - fragment recenzji Agnieszki z bloga Zaczytana-zwariowana

"Gwiazd naszych wina"
John Green
Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji i okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo.
Wnikliwa, odważna, humorystyczna i ostra książka to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena, zdobywcy wielu nagród literackich. Autor w błyskotliwy sposób zgłębia ekscytującą, zabawną, a równocześnie tragiczną kwestię życia i miłości.

"Autor posługuje się językiem, który absolutnie mnie oszołomił. Ironiczny styl z nutką dowcipu, szalone snucie filozoficznych myśli, a jednocześnie krytykowanie ich i określanie jako czegoś powierzchownego i nieznaczącego... Absolutnie wspaniałe!" - fragment recenzji Sherry z bloga Feniks

"Lewa strona życia"
Lisa Genova
Sarah Nickerson jest jedną z wielu pracujących, ambitnych mam z Welmont, bogatego przedmieścia Bostonu. Mieszka tam z mężem Bobem, wierną nianią i trójką dzieci – Lucy, Charliem i dziewięciomiesięcznym Linusem.
Wciąż w biegu, pomiędzy rekrutowaniem najlepszych i najbardziej błyskotliwych umysłów jako wiceprezes zasobów ludzkich w Berkley Consultings, odwożeniem dzieci na mecze, do żłobka i na lekcje pianina, przekonywaniem nauczycielki swojego syna, że dziecko prawdopodobnie nie ma zaburzeń uwagi i spieszeniem do domu na wspólną kolację, ta ambitna i zapracowana kobieta praktycznie nie ma czasu na głębszy oddech.
Jakimś cudem, niczym kontroler lotów, Sarah trzyma w ryzach każdą minutę swojego życia. Ale ten nadmuchany do granic możliwości balon musi kiedyś wybuchnąć. Pewnego pechowego dnia, Sarah jadąc do pracy rozmawia przez telefon i o sekundę za długo nie patrzy na drogę. W jednym momencie, wszystkie idealnie zgrane i zgodnie pracujące części mechanizmu zwanego życiem, zostają z hukiem zatrzymane.
Spowodowany wypadkiem uraz mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej świata, i po raz pierwszy, Sarah pozwala na to żeby kontrolę przejęli jej bliscy, w tym od dawna nieobecna w jej życiu matka. Nie mogąc nawet porządnie umyć zębów, musi przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się nad niepewną przyszłością.
Teraz, kiedy siłą woli próbuje odzyskać niezależność i zdrowie, Sarah musi nauczyć się, że jej prawdziwe przeznaczenie, jej nowe, prawdziwe życie, może znajdować się daleko od świata sal konferencyjnych i projektów. Musi dostrzec, że szczęście i satysfakcja większa niż sukces zawodowy znajdują się w jej zasięgu, wystarczy tylko przez chwilę zwolnić tempo.

"Lewa strona życia to przepiękna powieść o kobiecie sukcesu, której życie wywraca się do góry nogami. Książka opisuje mało znaną chorobę, jaką jest zespół pomijania jednostronnego, pokazuje nam jak nieprzewidywalny może być los. Autorka doskonale opisała uczucia Sary, jej zdeterminowanie, chęć powrotu do "normalności" i samodzielnego życia, bez niczyjej opieki; pokazała nam jak trudna do pokonania jest ta droga, oraz jak ważne przy powrocie do zdrowia jest wsparcie najbliższych." - fragment recenzji Lunatyczki z bloga Blondie in Wonderland

"Cud chłopak"
R.J. Palacio
WZRUSZAJĄCA I JEDNOCZEŚNIE ZABAWNA OPOWIEŚĆ O WALCE DZIECKA Z PRZECIWNOŚCIAMI LOSU.
August jest inteligentnym, dowcipnych chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł 27 operacji. Do tej pory widział siebie oczamikochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?
Ta urocza mądra książka, ujmująca w krótkie dynamiczne rozdziały pełne ciepła relacje rodzinne i codzienność hałaśliwej, rozemocjonowanej społeczności szkolnej, spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.Koniecznie zajrzyjcie na bloga Michaliny, bo tam znajdziecie jeszcze więcej wspaniałych powieści, które będą idealnym wyborem na KSIĄŻKOMANIE- tropem choroby.

16 komentarzy :

 1. Czytałam z tej listy "Gwiazd naszych wina" i "Ostatnie dni Królika". Obie te książki bardzo mi się podobały. ;)

  Pozdrawiam,
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się doczekać "Ostatnich dni królika" książka już czeka na półce na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam Gwiazd naszych wina z tej listy ;) Po za tym jestem ciekawa tej książki: pierwsza na liście kiedyś widziałam ją w biedrze a teraz żałuje że nie kupiłam :/

  OdpowiedzUsuń
 4. "Ostatnie dni Królika" mam w planach. Bardzo mnie ciekawi ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie :)

   Usuń
  2. Czytałam "Ostatnie dni Królika" i dla mnie była to książka rewelacyjna:)

   Usuń
 5. Jeszcze się zastanawiam co będę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jeszcze nie wybrałam co będę czytać, ale zastanawiam się nad "Powiedz wilkom, że jestem w domu" ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne propozycje. Co prawda lekturę na książkomanię mam już wybraną, ale z tymi też chętnie się zapoznam, bo żadnej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam Gwiazd naszych wina i strasznie mnie intrygują ostatnie dni królika ;D
  A że w mojej bibliotece jest tylko Pierwsza na liście więc chyba ją przeczytam ;D

  Pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Wasza akcja jest genialna! Kilka z tych książek mam zamiar przeczytać, a inne przeczytałam.
  Powodzenia w waszej akcji!

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Napisałam wam już to na FB i na blogu Michaliny, ale napiszę raz jeszcze - świetny pomysł na akcję i świetny pomysł na motyw przewodni! Niesamowitą przyjemnością będzie dla mnie wzięcie udziału w tej inicjatywie. :)
  I nawet nie wyobrażasz sobie, jak niesamowicie miło jest mi czytać własne słowa w twoim poście. Nie wiem, po prostu ostatnio żyję z myślą, że żyję po nic, że bloguję po nic, a kiedy widzę, że ktoś rzeczywiście docenia i co ważniejsze - CZYTA to co piszę, to jest dla mnie... pozytywne. :) Dziękuję!
  Czekam na 14-ego grudnia! :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 11. A do mnie własnie wędruje Cud chłopak!

  OdpowiedzUsuń
 12. Akcja wspaniała! <3 Ale wolę nie brać udziału, bo takie rzeczy zawsze mnie stresują. :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Same zachęcające książki - moja lista książek do przeczytania właśnie się wydłużyła:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Większości książek nie czytałam i trzeba to koniecznie naprawić! Chociaż choroby w tle - to się z pewnością będzie łączyć z kacem książkowym :D Ale co mi tam ;)
  Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń

Och, jesteś! Czekałam na Ciebie! Wybaczam spóźnienie - lepiej późno niż wcale :D No to czytaj i komentuj (nie musisz się podlizywać, pisz co myślisz :D)!
Twój komentarz znaczy dla mnie więcej niż myślisz, to taka drobnostka, a jak motywuje! Uwielbiam czytać komentarze i na nie odpowiadać! Jeśli zostawisz po sobie ślad, to na pewno Cię odwiedzę, możesz zostawić linka - będzie mi łatwiej.
Och, uwielbiam Cię, drogi czytelniku ♥

Bądź tu teraz © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka